Odešel Antonín Otrusina, pan Plachtař, držitel několika českých rekordů

Společně se všemi členy Aeroklubu Křižanov si dovolujeme se zármutkem oznámit, že nás v neděli 8. října 2023 po dlouhé nemoci opustil pan Antonín Otrusina.

 

Pan Plachtař, držitel několika českých rekordů, skvělý instruktor, ale především samotný základ křižanovského klubu. Pevný charakterem, stále připravený zkoušet nové výzvy, v posledních více než padesáti letech byl naším vzorem, podporovatelem a především skvělým kamarádem. Tonda reprezentoval vše, co má řada z nás spojeno s křižanovskou partou. Byl člověkem, jakého potkáte jen párkrát za život, a to jen, pokud máte štěstí…

Od sedmnácti let byl aktivním plachtařem, v roce 1966 splnil podmínky stříbrného FAI odznaku. Mimořádným a nezapomenutelným dnem pro něj byla památná „hromadná“ pětistovka uletěná v neděli 17. června 1973 hned pěti křižanovskými plachtaři na trati Křižanov-Hodkovice-Nové Zámky; Tonda jako nejmladší elév, s Orlíkem, bez rádia, byla Tondova první, ale zdaleka ne poslední. Poslední diamant ke svému zlatému odznaku přidal v roce 1981.

Užíval si nejen aeroklubové létání, ale i to závodní. Jako instruktor se věnoval mladým plachtařům, vlastně hned několika generacím. Nejen těch „domácích“. Byl jedním z prvních trenérů české juniorské plachtařské reprezentace a celé řadě juniorů byl průvodcem na zahraničních závodech. V roce 2007 byl za svou práci s juniory oceněn čestným FAI diplomem Paula Tissandiera. Dodnes je držitelem sedmi národních plachtařských rekordů v kategorie UL kluzáků vytvořených v červenci a srpnu 2001 na kluzáku Test 3 AlpinT. Po mnoho let zastával funkci VLP a pak i předsedy Aeroklubu Křižanov.

 

Znali jsme ho, jako člověka se smyslem pro pořádek, spravedlnost, fair play. Nezalekl se žádné výzvy, ať to byly plachtařské rekordy, dlouhé FAI tratě, dobrodružné plavby jako z knihy o osamělých mořeplavcích, vodácké, cyklistické i pěší výpravy za horizonty běžného dne. Opravdový chlap, který žil svými sny a moc rád je žil se svými blízkými, rodinou a kamarády. Pro každou bláznivou legraci se nadchnul a rád se bavil. Uměl se ptát a uměl poslouchat. Uměl s vámi sdílet radost a váš zájem.

 

Nám všem, kdo ho znali, teď připadá život nespravedlivý. Nikdy nezapomeneme a nejsou to prázdná slova. Tuhle díru v srdci člověk jen tak nepřeklouzá…

 

Tondo, bylo nám ctí!