Sportovní sezóna ženské reprezentace v parašutismu 2023

Po několikaleté pauze stála děvčata reprezentující Českou republiku ve sportovním parašutismu opět na stupních vítězů Mistrovství Evropy a Světového poháru v italské Raveně, a to na stupni nejvyšším. Tento úspěch nepřišel náhodně, vděčíme za něj obrovskému úsilí a nasazení reprezentantek spolu se zkušeným trenérským vedením Čestmíra Zítky. Poohlédněme se v krátkosti za sezónou 2023, která ještě neskončila (čeká nás listopadové finále série Skydive world cup), byť její vrchol v podobě Mistroství Evropy je již za námi.

Pro sportovní sezónu 2023 se trenérovi ženské reprezentace Česťovi Zítkovi podařilo sestavit velmi kompaktní a vyrovnaný tým ve složení Lenka Buršová, Daniela Macichová, Blanka Vojtková, Michaela Mynářová, Andrea Novotná a Andrea Funková. Vrcholné soutěže klasických parašutistických disciplín se standardně organizují v pětičlenných týmech, rozšířený tým však vzhledem k počtu závodů, možnému zranění či indispozici tvoří šest až sedm sportovkyň. Po individuální přípravě během zimní části sezóny se děvčata setkala na prvním kompletním soustředění ihned, jak počasí umožnilo dlouhodobější letový program, na počátku dubna, následovaly sportovní přípravy a soustředění zhruba ve čtrnáctidenních cyklech. Součástí přípravy byly i přípravné závody Českého a Moravského poháru.

Top sportovní podniky klasických disciplín sportovního parašutismu na mezinárodní scéně tvoří série závodů SKYDIVE WORLD CUP, zpravidla šest až sedm podniků, a pak Mistrovství světa či Evropy (ty se víceméně pravidelně po roce střídají). Znamená to, že již začátkem června čekal na naše reprezentantky první závod v chorvatské Rijece, kde se na 5. místě jednotlivkyň umístila Blanka Vojtková, soutěž týmů v ženské klasifikaci zde vyhlášena nebyla. Následoval závod ve slovinském Bledu, zde se již zdařilo umístění na stupních vítězů v klasifikaci týmů, děvčata přivezla stříbro. Premiérové Klatovy, které v sérii SKYDIVE WORLD CUP nahradily německé soutěže, přinesly dívkám 3. místo v družstvech a 5. místo v soutěži jednotlivkyň pro Danku Macichovou.  Následoval závod v Itálii, kde se podařilo vybojovat opět 3.místo v družstvech a 3. příčku pro Míšu Mynářovou v individuálním hodnocení. 25.-27.8.2023 se uskutečnil rakouský podnik série světového poháru a znovu bronzové umístění v družstvech, Míša Mynářová tentokráte obsadila 4. místo v jednotlivkyních. Soutěž ve švýcarském Locarnu nebylo možné pro nepřízeň počasí řádně dokončit.

Naladění formy Čestmír Zítka pro své svěřenkyně skutečně mistrovsky načasoval na interval konání Mistroství Evropy v italské Raveně. Po napínavém klání a osmi soutěžních kolech české reprezentantky vítězí v hodnocení družstev s velkým náskokem před druhými Italkami. V soutěži jednotlivkyň vybojovala bronzovou medaili Danka Macichová s minimálním rozdílem před čtvrtou Míšou Mynářovou. Tedy Mistryně Evropy 2023 jsou české reprezentantky!

Druhým vrcholem sezóny 2023 je finále SKYDIVE WORLD CUP konané 16.-19.11.2023 v Dubaji (UAE), kam se všem pěti medailistkám z ME podařilo probojovat v rámci prvních 25 nasazených jednotlivkyň.

 

Tohoto závodu se parašutistky účastní za významné podpory partnera reprezentačního týmu Advokátní kanceláře Kutějová, Maršál, Briaský, specialistů na reklamní a mediální právo.