Juniorská freefly reprezentace na IX. Flyspot Polish Open 2023

Ve dnech 9.-11.11.2023 se v polských Katowicích konalo již 9. Otevřené Mistrovství Polska v indoor skydivingu. Za freefly zde Českou republiku reprezentovalo 7 závodníků ve dvou disciplínách. Valerii Vaselkov jr. a Tereza Martínková (Seagulls), Daniela Havlová a Anežka Opálková (Mommies), Daniela Šarmanová a Sofie Šymkiv (Swans) závodili v disciplíně Dynamic 2 Way a Alžběta Opálková pak v disciplíně Solo Speed.

Do Katowic jsme dorazili ve čtvrtek po poledni, abychom ještě stihli poslední trénink před závody. V tunelu jsme předchozí víkend byly na přípravném kempu, tudíž nám prostředí bylo známé a netrpělivě jsem čekali na zahájení závodů. Kolem 20. hodiny proběhl competitors meeting, kde rozhodčí rychle prošli organizaci, průběh a pravidla freefly disciplín. Draw bylo vyhlášeno chvilku po 23. hodině.
První den závodů začal v pátek ráno FS4, které střídalo VFS, Solo Speed a Freestyle. D2W a D4W kvalifikace začala až ve 13:30. Našim závodníkům vyšel vstup do soutěže docela dobře. Vzhledem k faktu, že soutěží vždy vesměs s instruktury, kteří pracují v tunelech a pohybují se ve větru téměř každý den, jsou umístění na 8., 14., a 16. místě po kvalifikaci D2W a 10. místo po 6ti kolech Solo Speedu na konci prvního dne super výsledkem. Byl to náročný den, ale všichni se už těšili na druhý den a turnaj (pavouk turnaje jako v tenise, kde se vítěz z kvalifikace utká s 16. atd) v D2W, kde se soutěží formou battlů a vítěz jde dál, zatímco poražený se utká s dalšími poraženými o konečné umístění. V osmifinále se bohužel nepodařilo porazit svého protivníka jedinému našemu týmu, a tak se spolu utkaly v kole o umístění o konečné pořadí na 9.-16. místě. Toto kolo našim týmům mimořádně vyšlo a na polském mistrovství obsadily 9. (Seagulls), 12. (Mommies) a 13. místo (Swans). Bětka pak skončila na 10. místě v závodě Solo Speed, když se v sobotu letělo pouze finální kolo.

Pro naše závodníky to byla veliká zkušenost a zase je to bude motivovat pracovat na sobě a příště dosáhnou ještě lepších výsledků. V Polsku jsem se cítili jako doma, jelikož zde bylo opravdu hodně českých týmů i v ostatních disciplínách. Poděkování patří Aeroklubu ČR za podporu talentovaných českých sportovců, a dále pak našim atletům za skvělou reprezentaci ČR na světové scéně indoor skydivingu.

Za freefly ČR,
Radek Meduna