Odešel Zdeněk Zerzáň, kamarád, výborný pilot a velký milovník hor

Zdeněk se narodil 28. dubna 1937 ve Zlíně. Kvůli otcově zaměstnání se rodina po válce přestěhovala do Kout nad Desnou v Jeseníkách. Tyto kopce si velmi zamiloval a již od roku 1956 byl členem Horské služby Jeseníky. Dlouhých 20 let, od roku 1967 až do roku 1987, byl náčelníkem této horské služby.

V roce 1968 ukrýval na horské chatě na Vřesové studánce asi čtrnáct dní Věru Čáslavskou před agenty tajné policie. Ta se na této chatě v provizorních podmínkách připravovala na Olympijské hry v Mexiku, kde nakonec získala čtyři zlaté medaile a stala se nejúspěšnější sportovkyní světa té doby. V roce 1980 spolu se svými kamarády z horské služby zorganizoval expedici do Afriky. Při této expedici jako první a dosud možná jediný na světě sjel na lyžích do vnitřního kráteru nejvyšší hory kontinentu Kilimandžáro.

V roce 1987 pod politicky motivovaným nátlakem odešel z místa náčelníka Horské služby Jeseníky a nastoupil jako vedoucí hospodářského zařízení na letišti v Moravské Třebové. V letech 1994 až 1998 byl místostarostou Šumperka, založil a deset let předsedal Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Po pádu komunismu se společníky provozoval leteckou firmu a v roce 1999 založil Leteckou školu ULL v Šumperku. V roce 2000 byl spoluzakladatelem Aviatik klubu Šumperk, kde byl jeho stálým předsedou.

V Aeroklubu Šumperk začal působit od roku 1953. S krátkou přestávkou v letech 1987 až 1990, kdy z politických důvodů přešel do Aeroklubu Moravská Třebová, byl členem AK Šumperk celý život. Postupně se stal pilotem kluzáků, motorových letounů a od roku 1990 i pilotem ULL. Na kluzácích získal kvalifikaci instruktora a na motorových letounech se aktivně zúčastňoval navigačních soutěží. Ve všech těchto kategoriích za svou leteckou kariéru nalétal úctyhodných 3 000 hodin. Na činnosti aeroklubu se velice aktivně podílel a byl předním organizátorem výstavby nových objektů na letišti a především měl hlavní podíl na zprovoznění vzletové dráhy 24/06.

Vzpomínky Zdeňka Zerzáně jsou součástí projektu Paměť národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/zerzan-zdenek-1937

 

Zdeňku, přejeme Ti vždy modré nebe a krásný pohled na milované Jeseníky z nebeské výše.

Členové AK Šumperk