Výsledky Podbrdského poháru 2024

V prostředí letiště Plzeň – Letkov proběhl ve dnech 27. 4.–4. 5. 2024 Podbrdský pohár 2024 pořádaný Aeroklubem Plzeň-Letkov. V tomto již tradičním termínu se utkalo o pódiová umístění 26 pilotů v kategoriích Club a Kombi.

 

Pro většinu pilotů se vzhledem k dosavadní nepřízni plachtařského počasí jednalo o první „ostré“ starty do termických podmínek, které v průběhu týdne nedali závodníkům nic zadarmo. Příjemným zpestřením ve startovní listině byla přítomnost dvou zbrusu nových kluzáků JS3 RES. Progresivnímu omlazování techniky v kategorii Kombi ostatně napovídá i fakt, že startovnímu gridu dominovali kluzáky disponující samostartem.

Na startu soutěže se také objevilo hned několik talentovaných pilotů a pilotek, pro které byl Podbrdský pohár prvními závody v jejich kariéře. Podpora mládeže ve sportovním létání a atmosféra závodů v komfortu domácího letiště je ostatně jednou z hlavních myšlenek soutěže. V letošním roce mohli využít „juniorského“ programu na podporu plachtění ve formě zvýhodněného startovného.

Po úvodním briefingu málokdo čekal, že v sobotu ráno soutěžící uvítá počasí, na které budou ještě dlouho vzpomínat. Bezchybně naplánovaná trať ve směru nejlepšího počasí, nástup na Šumavské hřebeny a nezapomenutelná jízda. V podstatě jedinou starostí pilotů byla výška základen, která už od dopoledních hodin atakovala hranici FL100 a mohla přinést komplikace. Kvalitu podmínek prvního dne dokládají rychlosti vítězů disciplín. V kategorii Club zvítězil Lukáš Koukal s kluzákem ASW-15B a výslednou rychlostí 124,63 km/h. V kategorii Kombi pak Petr Šetka s kluzákem Ventus 2cxm a výslednou rychlostí 146,13 km/h.

Vystřízlivění z první disciplíny přinesl hned den následující, kdy pro nepřízeň počasí byla disciplína po několika odkladech zrušena. Na hraně využitelných podmínek se počasí pohybovalo i ve zbytku týdne, kdy se platnou disciplínu podařilo odletět ještě v pondělí a v sobotu následoval závěrečný pokus.

 V závěrečném pokusu sobotní disciplíny se v kategorii Club dařilo s náročnými podmínkami bojovat pouze dvěma závodníkům a pozemnímu týmu, který reagoval na 5 přistání do terénu v průběhu 10 minut. V kategorii Club se tedy podařilo bohužel odlétat pouze dvě platné disciplíny.

Ve slabých podmínkách se s dlouhými křídly dalo zabojovat o něco lépe a v kategorii Kombi platnou disciplínou uzavřít celý závod.

Poděkování patří všem organizátorům, pomocníkům, sponzorům a závodníkům, kteří z kraje sezóny ukázali bojovného ducha a patří jim velké uznání.

 

Výsledky Kategorie Club (neoficiální)

  1. Miloš Matějka
  2. Roman Jokl
  3. Lukáš Koukal

 

 

Kategorie Kombi

  1. Martin Picka
  2. Petr Šetka
  3. Matěj Plch

Podrobné výsledky: https://www.soaringspot.com/en_gb/pp2024/

 

Fotografie: