
Galavečer „Letecký sportovec roku 2024“ navazuje na minulý ročník, který potěšil letecké nadšence a diváky ČT sport 24. 2. 2024. Během hodiny a půl trvajícího přímého přenosu proběhl vlastní ceremoniál předávání ocenění, ukázky leteckých sportů a krátké scénky s účinkujícími. Pořad měl nadstandardní sledovanost! Po skončení přímého přenosu následovalo velmi neformální setkání a raut s oceněnými sportovci, účinkujícími a hosty.
V novém konceptu se bude konat třetí ročník této akce, podruhé z ústeckého divadla. Mezi hlavní hosty minulých ročníků patřili prezident ČR Petr Pavel s manželkou, prezident mezinárodní letecké federace FAI David Monks, europoslanec Alexandr Vondra, ministr dopravy Martin Kupka, velitel vzdušných sil generál Petr Čepelka, generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, předseda pro sport PSP Jakub Janda, předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl, režisér Václav Marhoul, herec Ondřej Vetchý, herec Oldřich Kaiser a mnoho dalších významných osobností. Ani tento ročník nebude výjimkou.
SLEDUJTE ŽIVÁ VYSÍLÁNÍ 28. ÚNORA 2025:
6.00–8.30 VYSÍLÁNÍ ČESKÉHO ROZHLASU DVOJKA S DALIBOREM GONDÍKEM
14.00–16.00 ŽIVÉ VSTUPY V ČESKÉ TELEVIZI Z LETIŠTĚ V ÚSTÍ NAD LABEM
20.15–22.15 GALAVEČER LETECKÝ SPORTOVEC ROKU 2024 – ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ NA ČT SPORT (Odkaz na živé vysílání)
NOMINOVANÉ OSOBNOSTI LETECKÉHO SPORTU
Jednotliví sportovci jsou nominováni odbornými komisemi a svazy Letecké Amatérské Asociace, Svazu modelářů ČR a Aeroklubem České republiky. Protože z každého oboru je možné nominovat pouze jednoho sportovce nebo tým, je to opravdu těžká volba. A ještě těžší je pro tajnou porotu, která je složena z odborníků z leteckých oborů. Ti musí každý za sebe rozhodnout o výsledném pořadí. Aby se nepodvádělo, nikdo neví, kdo je členem poroty. To se tradičně dozvíme až na začátku vysílaného pořadu.
Hynek Tábor
Hynek Tábor se narodil 3.7.1975 v Přerově. Svůj první seskok absolvoval v roce 1990 na letišti v Hořicích. Jako talentovaný se nejprve dostal do LSC Příbram a na podzim roku 1993 nastoupil k reprezentačnímu družstvu Dukla v Prostějově. Absolvoval přes 14 000 seskoků. Je držitelem více jak 30 medailí z MS a ME. Doposud byl jeho nejlepší individuální výsledek třetí místo v přesnosti přistání a v kombinaci na MS v Černé hoře v roce 2010. Dále je držitelem 7 titulů v přesnosti přistání a v kombinaci družstev (od roku 2018 třikrát v řadě za sebou). Aktuálně držitel světového rekordu v nejmenším součtu centimetrů v přesnosti přistání družstev po osmy kolech.
Marek Velát
Marek Velát se narodil v roce 1996 v Havlíčkově Brodě. K létání ho inspiroval strýc, který létal u armády, byl dopravním pilotem a instruktorem létání. O tom, že by létal profesionálně, ale Marek moc nepřemýšlel, zvláště, když se mu v páté třídě zhoršil zrak a „vyfasoval“ brýle, které teoretické úvahy o profesionálním létání zhatily. Cestu na letiště si ale našel – ve 14 letech si zamiloval partu a život na letišti v Havlíčkově Brodě, kde o rok později začal s pilotním výcvikem. Soutěžit začal velice záhy – bezprostředně po získání pilotního průkazu na ultralehké letadlo dostal od svého instruktora Ondřeje Paclíka účast na navigační soutěži rozkazem. Uběhlo pár let a Marek Velát je několikanásobným mistrem světa. Jo a oči už má od letošní zimy, kdy podstoupil i kvůli létání operaci, v pořádku.
Viktorie Tržilová
Pětadvacetiletá členka Raketomodelářského klubu Krupka Viktorie Tržilová je od juniorských kategorií stálou členkou reprezentace České republiky. Na mistrovství světa a Evropy získala 5 medailí v juniorských kategoriích a 7 medailí v seniorských kategoriích, v roce 2018 a 2019 byla vyhlášena nejlepší raketovou modelářkou na světě. Do ankety Letecký sportovec za rok 2024 byla Svazem modelářů České republiky nominována za 2. místo na mistrovství Evropy v Srbsku v kategorii S9A Vírník.
Marek Veselý
Marek Veselý je letecký akrobat na kluzácích, juniorský Mistr světa v kategorii Advanced na Mistrovství světa v letecké akrobacii 2024 v německém Oschatzu.
Současně se ziskem zlaté medaile absolutního juniorského mistra světa přivezl i medaili bronzovou v absolutním hodnocení bez věkového limitu. Markovy výkony v roce 2024 výrazně přispěly k úspěchu českého reprezentačního týmu. Ke zlatým týmovým medailím z let 2022 a 2023 přidal tým v roce 2024 medaili stříbrnou. Marek nemůže být přítomen, protože po absolvování vysokoškolského studia působí na stáži v australském Narromine, kde pracuje jako plachtařský instruktor a pilot vlečného letounu. Vrcholovému leteckému sportu by se samozřejmě nemohl věnovat bez rodinného zázemí a bez podpory rodičů, proto ho při přebrání ceny zastoupí matka a sestra.
David Černý a Jan Havlík
Létání ho fascinuje odjakživa. Profesionální pilot s více než dvacetiletou praxí, který se nejen živí řízením soukromého tryskáče pro osm cestujících, ale také vyniká v letecké navigaci a přesném létání.
Jeho talent byl poprvé oceněn už v roce 2006 titulem nejlepšího mladého pilota na mistrovství světa. Jako kapitán letadla dokonale spojuje preciznost s bezpečností a komfortem privátní letecké dopravy. V oblacích je doma – a dělá z nich místo, kde se létání stává uměním i zábavou. Postupně sbíral úspěchy na domácí i mezinárodní scéně.
3x se stal mistrem České republiky. V roce 2024 se spolu s týmovým kolegou Janem Havlíkem stal mistrem světa v Air Navigation Race.
Plachtění – tým třídy standard
Tým ve složení Jan Pavlík, Miloslav Cink a Lukáš Kříž
Na mistrovství Evropy v Táboře předvedl tým plachtařů ve třídě standard úžasný výkon.
Jan Pavlík z Aeroklubu Křižanov, v současné době nejlepší česká plachtař, skončil na druhém místě, Miloslav Cink z Aeroklubu Plzeň-Letkov obsadil třetí příčku a junior Lukáš Kříž z Aeroklubu Křižanov skončil na 4. místě.
Tým prokázal obrovskou soudržnost díky které obsadili naši reprezentanti 2., 3. a 4. místo z celkového počtu 33 závodníků v této třídě, což u individuálních sportů není běžné.
Jan Pavlík a Miloslav Cink jsou ostřílenými závodníky s dlouhodobými výsledky, Lukáš Kříž si účast na Mistrovství Evropy v plachtění vybojoval vítězstvím na Mistrovství Evropy v plachtění juniorů a hned se zařadil mezi plachtařskou elitu.
Milan Klement
Milan Klement se narodil v roce 1981 a své první tři roky žil v Havlíčkově Borové. Poté se jeho rodina přestěhovala do Přibyslavi. Létání miloval od dětství, lásku k němu získal patrně po předcích, kteří byli piloty a létali dokonce ve druhé světové válce. Být pilotem bylo jeho obrovským snem. Namísto werneovek nebo májovek studoval odbornou a historickou leteckou literaturu. Stavěl plastikové modely, ale také létající motorové modely letadel, se kterými chodil létat na letiště v Přibyslavi. Zde konečně okusil skutečné létání v aeroklubových strojích, ale kupodivu ho tento způsob létání až tak neoslovil. Jednoho dne se ale nad letištěm objevil paraglidista s motorem na zádech a Milan Klement byl u vytržení. Skladnost, variabilita a svoboda spojená s motorovým paraglidingem ho okouzlily. Kromě toho, že od té doby získal mnoho domácích i mezinárodních úspěchů, i díky Milanovi Klementovi je Přibyslav jednou z nejvýznamnějších základen motorových paraglidistů.
Reprezentační tým v kategorii maket F4H
Tým ve složení Vladimír Ryneš, Vladimír Ryneš ml., Jiří Brand a team manager David Kopal
Reprezentační tým v kategorii maket F4H dlouhodobě patří mezi světovou špičku. V roce 2014 získal na mistrovství světa 3. místo, v roce 2018 zvítězil. Týmový manager David Kopal vybojoval individuální titul mistra světa v roce 2014. Členové týmu získali na letošním mistrovství světa individuální 3., 4. a 8. místo. Do ankety Letecký sportovec za rok 2024 byl tým Svazem modelářů České republiky nominován za 2. místo na mistrovství světa v Rumunsku v kategorii F4H Makety.
Paragliding – přesnost přistání
Tým ve složení Václavík, Vachtl, Kricnar, Garbier, Hadaš, Martinková
Asi těžko byste hledali sportovní národní tým, ve kterém se sešla taková všehochuť leteckých sportovců. Společně za Česko soutěží v paraglidingové přesnosti přistání matador, kterému táhne na šedesát, společně s ním ale třeba také ještě nedávno teenager. V týmu nechybí ani pokračovatel známého paraglidingového rodu, studentka vysoké školy, nebo mladá maminka malého chlapečka, kterého má navíc s konkurentem ze Slovinského týmu. Pardubice, Plzeň, Rokycany, Ústí nad Labem, Police nad Metují, České Budějovice to jsou města, odkud tento letecký koktejl pochází, nebo kde žije. K poměrně mladé paraglidingové disciplíně měli ale podobnou cestu. Lákala je volnost a svoboda létání na bezmotorovém padákovém kluzáku, většina z nich vyzkoušela i přeletové soutěže. Pak ze zvědavosti vyzkoušeli některou z mnoha soutěží v přesnosti přistání a kombinace precizní pilotáže, soustředění, adrenalinu a skvělé party si je získala navždy.
Tým juniorů v kategorii volných modelů F1A
Vojtěch Kornhöfer, Anna Kornhöferová, Jan Zajíc a team manager František Zajíc
Reprezentační tým juniorů do 18 let navázal na úspěchy svých předchůdců v tradiční a prestižní kategorii F1A volných modelů, kteří vybojovali v minulé dekádě 1. a 2. místo na mistrovství světa. Členové týmu získali na letošním mistrovství světa individuální 4., 5. a 20. místo. Do ankety Letecký sportovec za rok 2024 byl tým Svazem modelářů České republiky nominován za 2. místo na mistrovství světa v Severní Makedonii v kategorii F1A Volné modely.
VÝSLEDNÉ POŘADÍ
- místo Marek Veselý
- místo Plachtění – tým třídy standard
- místo Marek Velát
- místo David Černý a Jan Havlík
- místo Hynek Tábor
- místo Milan Klement
- místo Paragliding – přesnost přistání
- místo Tým juniorů v kategorii volných modelů F1A
- místo Reprezentační tým v kategorii maket F4H
- místo Viktorie Tržilová
TRENÉR ROKU
Čestmír ZÍTKA
Čestmír Zítka pochází ze severní Moravy, od mládí byl velmi sportovně nadaný a po začátku svého středoškolského období v Praze zahájil svoji kariéru sportovního parašutisty v Aeroklubu Hořovice. Základní kurz a první seskoky uskutečnil v sezóně 1982. Poté pokračoval v místním aeroklubu v dalším sportovním a branném parašutistickém výcviku, seskoky byly samozřejmě doplněny velice důkladnou fyzickou přípravou spolu s řadou doplňujících sportů.
V roce 1986 nastoupil, po náročném výběru, k vykonání základní vojenské služby do střediska vrcholového sportu Dukla Prostějov. Zde plně rozvinul svůj sportovní potenciál a po ukončení základní služby zůstává až do roku 2015 platným členem reprezentačního družstva Československa, později České republiky ve sportovním parašutismu.
Za svoji kariéru provedl více než 13 tisíc seskoků padákem, získal 28 medailí z MS a ME.
Po ukončení sportovních vrcholových aktivit a odchodu z prostějovské Dukly se po cca několika letech začíná věnovat trenérské dráze a od roku 2018 se stává trenérem reprezentačního družstva žen v klasických disciplínách. I v této roli vyniká a po přivádí naše parašutistky po několikaleté pauze opět na stupně vítězů. Nejcennějším aktuálním úspěchem je zřejmě titul mistryň Evropy z italské Raveny 2023 a stříbrné medaile z Mistrovství světa 2024.
Čestmír Zítka se krom vlastní přípravy nejúspěšnějších reprezentantek věnuje i přechodu juniorských sportovkyň ke klasickým disciplínám a vytváří tak potenciál pro úspěchy našeho ženského parašutismu v dalších obdobích.
Mimo letecké sporty je velmi aktivním motokrosovým jezdcem a samozřejmě sleduje dění v celé řadě dalších sportovních odvětví.
CENA ZA POPULARIZACI LETECTVÍ
Václav Šorel
Rodilého „kladeňáka“, absolventa Střední průmyslové školy stavební už v mládí okouzlilo letectví. Začal jako modelář, posléze pilot větroně a do povědomí veřejnosti se dostal jako významný popularizátor československého letectví.
Svoji literární kariéru odstartoval v továrně AVIA, kdy začal přispívat do leteckých časopisů. V Avii se také potkal i se svým pozdějším spolupracovníkem a přítelem Františkem Kobíkem, se kterým tvořili legendární značku ŠOK (Šorel – Kobík), někdy i KOŠ. Kdo by neznal jejich populární komiksy jako například „Vzpoura mozků“, „Galaxie“, „Tvrz“ a další.
Na svém tvůrčím kontě má Václav Šorel nejen komiksy, ale i leteckou literaturu faktu, romány, scifi či hobby literaturu. Je autorem mnoha vystřihovánek a scénářů pro Český rozhlas. Jeho posledním počinem byla úspěšná kniha „Vzduch je naše moře – historie českého a československého letectví v komiksu“.
V roce 2022 byla Knihovna MČ Praha 18, Letňany přejmenována na Knihovnu Václava Šorela.
PODPOŘTE AKCI LETECKÝ SPORTOVEC ROKU 2024
Žádná akce se neobejde bez podpory dobrovolníků, natož akce letecké. Budeme vděčni za sdílení obsahu sociálních sítí – například akce na Facebooku: https://fb.me/e/7iR75rpEt.
Můžete si také stáhnout vizuál a publikovat ho na vašich stránkách nebo sociálních sítích:
Protože v zahraničí zatím moc neporozuměli českému jazyku, můžete pro propagaci v zahraničí použít anglický vizuál:
Pokud nemáte šanci sedět u televize, je možnost sledovat přímý přenos na internetu na stránkách České televize nebo v aplikaci iVysílání: https://bit.ly/leteckysportovec2024