FL2023

LKFR
Kontakt:
+420 777 000 494

Plachtařská soutěž FL2023 v třídě KOMBI a třídě KLUB probíhá na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jedná se již o 15. ročník této tradiční soutěže, která je určena pro jedno nebo dvousedadlové bezmotorové kluzáky a dělí se na dvě základní soutěže pojmenované FL KOMBI a FL KLUB. Soutěž FL je vypsaná pro kombinovanou třídu kluzáku s hendikepem. Protože nemají všechny kluzáky stejné výkonnostní parametry, byl stanoven seznam jednotlivých kluzáků společně s jasně definovaným výkonnostním indexem. Výsledný soutěžní výkon je následně přepočítáván podle uvedeného indexu. Každý závodník může na trať vyrazit dle svého uvážení. Čas odletu si spouští individuálně až po protnutí startovní pásky. Pro on-line sledování se používají tracking – zařízení umístěné v kluzácích, které nepřetržitě informují o poloze a výšce kluzáku na trati.

Délka soutěže je deset dní. V rámci každého dne je vypsán jeden soutěžní úkol pro FL KOMBI a jeden soutěžní úkol pro  FL KLUB. Úkoly spočívají v obletu předem stanovené tratě.

Tratě jsou voleny dle aktuálních meteorologických podmínek. Jsou stavěny přes několik otočných bodů a bývají v délkách od 150 km až do 500 km, jsou vedeny nejen nad území České republiky – především Beskyd, ale i ve vzdušném prostoru Polska a Slovenské republiky, a to zejména v horských oblastech. Start a cíl je vždy letiště Frýdlant nad Ostravicí. Jako první otočný bod je nejčastěji volen vrchol Lysé hory, kdy přilétávající a kroužící kluzáky divákům na Lysé hoře poskytují úchvatný zážitek. Kluzáky jsou do potřebné výšky vytaženy vlečnými letouny. Pro zajištění startu kluzáků jsou používány jak vlečné letouny našeho aeroklubu, tak i zapůjčené externí stroje. Po vypnutí ve stanovené výšce je již plně v silách a umění závodníků si nastoupat potřebnou výšku a tím zaujmout co nejvýhodnější pozici při startu. Pro kontrolu správného obletu stanovené tratě jsou na palubách kluzáků umístěny zapisovače letu – flight recordery. Na konci soutěžního dne je provedeno jeho dílčí vyhodnocení a jsou oceněni vždy tři nejlepší v každé soutěžní kategorii. Na konci závodů je následně provedeno sestavení celkových výsledků, které jsou tvořeny součtem výsledků dosažených v rámci jednotlivých závodních dnů.