Létání s vrtulníky má v České republice dlouholetou tradici. V posledních letech u nás rapidně stoupá počet soukromých vrtulníků a soukromých nebo obchodních pilotů.

Věnujeme se u nás novému sportu – Helisportu, ve kterém posádky vrtulníků demonstrují svoje schopnosti řízení vrtulníku v časové tísni.

Všechny disciplíny soutěže jsou odvozeny od činností služby pátrání a záchrany SAR a letecké záchranné služby LZS. Piloti při soutěži předvádějí použití vrtulníků při záchraně lidského života.

V roce 2015 jsme jako historicky první vrtulníkový reprezentační tým soutěžili na 15. FAI Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání a také jsme uspořádali 1. Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání. Soutěž proběhla pod záštitou Aeroklubu České republiky, podle mezinárodních pravidel FAI (Fédération Aéronautique Internationale). Aby toho nebylo málo, vyslali jsme naši nejlepší posádku na 4. FAI World Air Games v Dubai, kde se umístili na skvělém desátém místě.

Co bude letos? Určitě další závody vrtulníků u nás – tentokrát s větší mezinárodní účastí. Máme kamarády po celém světě. Pokračujeme v tradici na letišti Podhořany, pořádáme 2. Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání.

Závody vrtulníků jsou divácky velmi zajímavé. Téměř celé závody probíhají před zraky diváků.